Zabytki w Australii

Europejczyk, który zaczyna słuchać o australijskich zabytkach na ogół nie potrafi powstrzymać pobłażliwego uśmiechu. Mówimy przecież o kontynencie, w którym z osadnictwem mamy do czynienia dopiero od końca osiemnastego wieku, a pierwsi przybysze z Europy mieli znacznie ważniejsze sprawy na głowie i z pewnością nie myśleli o zadziwieniu świara oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Oczywiście, nie natkniemy się tu na średniowieczne zamki, możemy mieć jednak pewność, że zarówno oryginalność, jak i bogactwo australijskich zabytków z pewnością nie raz nas zaskoczą.

Opera w Sydney

opera sydney

Jeśli mielibyśmy wskazać jeden budynek bezapelacyjnie kojarzący się każdemu z Australią, musielibyśmy zgodzić się z tym, że opera w Sydney nie znajduje choćby jednego godnego konkurenta. Co ciekawe, nie jest to wcale budynek stary, jej budowę zakończono bowiem dopiero na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. A mimo to już w 2007 roku budynek opery trafił na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z tych obiektów, których, będąc w Australii, zwyczajnie nie można nie odwiedzić.

Rialto Towers

Dwóch budynków biurowych położonych w centrum Melbourne i znanych jako Rialto Towers trudno określić mianem zabytku w tym znaczeniu tego słowa, do jakiego przywykli Europejczycy. Jeśli jednak komuś wydaje się, że wspinanie się po wieżowcach nie ma nic wspólnego z doznaniami estetycznymi i niezapomnianymi wrażeniami, właśnie Rialto Towers mogą uświadomić mu, jak bardzo się myli. Wyższa z wież ma 251 metrów i znana jest jako najwyższy budynek biurowy w całej Australii. Turyści z reguły wybierają się na pięćdziesiąte piate piętro (237 metrów) znajduje się tam bowiem niesamowita platforma widokowa. Wrażenie, jakie pozostawia na osobach, które podziwiają miasto z takiej wysokości są niemożliwe do opisania.

Harbour Bridge

Szukając miejsc zachwycających swoją architektura nie można pominąć mostu Harbour Bridge w Sydney. Ma on prawie pół kilometra długości i zachwyca turystów już od lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Otagowane przez