Stolica Australii

Pytanie o stolicę Australii wywołuje spore zamieszanie, wiele osób natychmiast przypomina sobie o miastach takich, jak Sydney i Melbourne wychodząc z założenia, że miano to musi należeć do jednego z tych dwóch największych, a zarazem najbardziej znanych ośrodków miejskich. Założenie takie jest logiczne i, przynajmniej częściowo, stanowi wyjaśnienie, dlaczego mianem stolicy cieszy się właśnie Canberra, a nie jedno z dwóch wymienionych powyżej miast.

Canberra

canberra

Canberra stosunkowo niedawno, bo w roku 2008, świętowała stulecie wyboru na stolicę Australii, a wraz z nią świętowały też inne miasta, z perspektywy czasu wybór ten okazał się bowiem ze wszech miar słuszny. W momencie, w którym trzeba było go dokonać, nie wydawał się jednak aż tak osobisty, swoich zwolenników miała bowiem zarówno kandydatura Sydney, jak i Melbourne. Faworyzowanie któregoś z ośrodków jawiło się jednak jako działanie na tyle niebezpieczne, że znacznie rozsądniejsza wydała się decyzja o budowie zupełnie nowego miasta. Canberra jest pod tym względem fenomenem na całym kontynencie, żadne inne miasto w Australii nie zostało bowiem utworzone od podstaw i z taką szybkością.

Dzisiejsza Canberra

Canberra nigdy nie stała się ośrodkiem, który mógłby równać się z dwoma najważniejszymi miastami Australii czy to z uwagi na swoją wielkość, czy to na liczbę ludności. Dziś mieszka tu ponad trzysta tysięcy mieszkańców, w Canberze mieszczą się przy tym wszystkie najważniejsze instytucje państwowe. Miasto rozwija się zresztą dość dynamicznie, szczególnie duży nacisk kładzie się przy tym na rozwój przemysłu poligraficznego, elektronicznego oraz precyzyjnego. Canberra jest też ważnym ośrodkiem turystycznym oraz miejscem, w którym rozwija się życie kulturalne i naukowe.

canberra

Canberra powstawała w początkach dwudziestego wieku (mniej więcej w tym samym czasie, w którym rosła polska Gdynia), trudno więc dziwić się, że nie może poszczycić się wieloma zabytkami. Turyści powinni jednak odwiedzić katolicką katedrę pod wezwaniem świętego Krzysztofa będącą imponującą budowlą utrzymaną w stylu neogotyckim.

Otagowane przez