Kultura Australii

Gdybyśmy chcieli określić kulturę, sztukę i obyczaje Australijczyków w kilku słowach, musielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielobarwność i żywiołowość charakterystyczną dla tego kontynentu. Trudno się temu zresztą dziwić, gdy weźmie się pod uwagę to, że mieszkańcami Australii są osoby wielu narodowości, które, trafiając na kontynent, pozostawiły w nim wiele z tradycji swoich przodków wchłaniając jednocześnie zwyczaje osadników.

kultura australii

Moda na kulturę

Naukowcy zwracają uwagę na to, że australijska kultura i sztuka mają pewne cechy unikatowe. Zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że w oryginalny sposób łączy się to, co tradycyjne oraz to, co nowoczesne budując mosty pomiędzy tym, co może dzielić ludzi różnych ras, narodowości i religii oraz tym, co jest wspólne dla nich wszystkich, pomimo różnic. Ciekawym zjawiskiem jest również zaangażowanie Australijczyków w wydarzenia kulturalne, statystyki mówią bowiem, że bierze w nich udział nawet osiemdziesiąt pięć procent mieszkańców kontynentu. Najwięcej osób wybiera, oczywiście, kino, modne są jednak również koncerty muzyczne oraz wizyty w operze i teatrze.

Film w Australii

Filmy australijskie nie cieszą się może tak dużą popularnością, jak kino amerykańskie, nie można jednak zaprzeczyć temu, że wkład Australii w światową kinematografię jest ogromny. Przyjmuje się, że to właśnie tu w 1906 roku został nakręcony pierwszy pełnometrażowy film na świecie, swiatową sławę zyskali przy tym również urodzeni w Australii aktorzy tacy, jak choćby Nicole Kidman oraz Cate Blanchett i Russel Crow. Australia to również kraj znakomitych reżyserów, wśród których warto wymienić już choćby Petera Weira, któremu świat zawdzięcza film „The Truman Show” słusznie cieszący się dziś opinią obrazu kultowego.

Muzyka w Australii

Australia ma wkład nie tylko w rozwój światowej kinematografii, ale również muzyki, choć sami Australijczycy często żartują, że na świecie nie reprezentują ich koniecznie osoby najbardziej utalentowane. Wśród muzyków, których znają mieszkańcy wszystkich kontynentów warto wymienić choćby wokalistkę Kylie Minogue, i ikonę rocka – zespół INXS.

Otagowane przez