Historia Australii

Choć odkrycia Australii przez Europejczyków dokonano stosunkowo późno, naukowcy na kontynencie dość szybko założyli, że na południu kuli ziemskiej musi znajdować się jakiś kontynent. Autorem tej tezy był rzymski matematyk, geograf i astronom greckiego pochodzenia Ptolemeusz i to właśnie na stworzonych przez niego mapach, już w drugim wieku naszej erze, pojawił się kontynent określany jako Terra Australis. Nie wszystkie przewidywania wybitnego naukowca się potwierdziły, a sama Australia okazało się być kontynentem znacznie mniejszym niż się spodziewał, jej ostateczne odkrycie nie stanowiło jednak dużego zaskoczenia.

Trzy odkrycia

O ile odkrycie Ameryki przez Kolumba spowodowało natychmiastowe zainteresowanie tym kontynentem, o tyle Australia musiała być odkrywana aż trzy razy, aby Europejczycy doszli do wniosku, że jest warta uwagi. W szesnastym wieku zawitali tu Portugalczycy, a stulecie później – Holendrzy, tak jedni, jak i drudzy uznali jednak ląd za niezamieszkały, mało wartościowy i nieprzyjazny klimatycznie. Dopiero wizyta brytyjskiego żeglarza i podróżnika Jamesa Coocka w 1768 roku spowodowała zwrócenie uwagi na kontynent i możliwości, jakie stwarza.

historia australii

Brytyjska Australia

Decyzja o zasiedleniu kontynentu przez Brytyjczyków zapadła w roku 1775 i była, w jakimś stopniu, próbą zrekompensowania utraty kolonii w Ameryce Południowo-Wschodniej. Pierwszymi osadnikami byli skazańcy, Australia była bowiem uznawana za kolonię karną. Już cztery lata później trafili tu jednak wolni obywatele Wielkiej Brytanii zainteresowani poprawą jakości życia i nowymi perspektywami. Jeszcze w 1830 roku wśród przybyszów dominowali jednak więźniowie.

Niepodległość

Związek Australijski został utworzony w roku 1901, choć okres uwalniania się spod zależności od Wielkiej Brytanii trwał nieco dłużej i gdy dziś mówimy o formalnej niepodległości, musimy brać pod uwagę przede wszystkim rok 1942. Formalnie głową państwa jest tu zresztą królowa brytyjska, a gubernator generalny jest określany jako osoba sprawująca władzę w jej imieniu.

Otagowane przez