Ciekawostki o Australii

O tym, że Australia jest państwem nietypowym, wie chyba każdy. Chyba każdy też potrafi przytoczyć przynajmniej kilka ciekawostek na jej temat. Jeśli jednak komuś wydaje się, że Australia niczym go już nie zaskoczy – najprawdopodobniej jest w błędzie.

Kraj postępu

Nie wszystkie działania polityczne władz Australii zasługują na pochwałę, a już z całą pewnością nie można mówić o niej analizując stosunek Australijczyków do Aborygenów – rdzennej ludności na kontynencie, pewne działania zasługują jednak na uwagę i szacunek. Mowa tu choćby o prawach wyborczych kobiet, o które w wielu miejscach świata walczono jeszcze w drugiej połowie dwudziestego wieku. Australijscy politycy znacznie szybciej doszli do wniosku, że ignorowanie kobiet jako potencjalnych wyborców może okazać się poważnym błędem, w 1902 roku, rok po formalnym zerwaniu więzi z Wielką Brytanią, panie otrzymały więc prawa wyborcze. W ten sposób Australia stała się pierwszym nowożytnym państwem świata, które zdecydowało się na taki krok. Co ciekawe, Australia jest również państwem, w którym wyjątkowo późno wprowadzono... płatny urlop macierzyński. Stało się to dopiero w 2010 roku, Australijki mogą przy tym liczyć jedynie na 18 tygodni płatnego odpoczynku. W zeszłym roku zdecydowano, że prawo to powinno przysługiwać również ojcom, nadal nie brakuje jednak polityków, którzy uważają, że nie jest to dobre rozwiązanie i powinno zostać... zniesione.

ciekawostki o australii

Kraj emigrantów

Wiele interesujących faktów jest też związanych z mieszkańcami Australii. Interesujące jest choćby to, że, choć od okresu wielkich fal emigracji minęło już wiele czasu, nadal aż jedna czwarta mieszkańców tego państwa to osoby urodzone poza Australią. Ciekawe dane pochodzą także z Melbourne. Miasto to znane jest z tego, że zamieszkuje je duże skupisko Greków, mało kto wie jednak, że mieszka w nim największa populacja ludności pochodzenia greckiego skupiona poza granicami tego południowoeuropejskiego państwa. Jeśli zresztą jesteśmy już przy mieszkańcach Melbourne to warto wspomnieć, że oni sami są często określani żartobliwie Meksykanami, co wynika z położenia tego miasta na południu kontynentu.

Australia - ciekawostki

Otagowane przez